3 sponges cost $3.90. What is the unit price?

Question

3 sponges cost $3.90. What is the unit price?

in progress 0
Vivian 2 weeks 2021-09-26T14:06:58+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-26T14:07:59+00:00

    Answer:

    To find the unit price, we divide the total cost by the number of items.

    $3.90 ÷ 3 = $1.30

    That means the unit price is $1.30 for each sponge.

    0
    2021-09-26T14:08:47+00:00

    Answer:

    The unit price is $1.30

    Step-by-step explanation:

    To find the unit rate you have to divide the cost of the items by the number of of items.

    For this question, you would do $3.90 / 3 = $1.30

    Hope This Helps!

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )