A 2-quart carton of yogurt costs $2.16. What is the price per cup?

Question

A 2-quart carton of yogurt costs $2.16. What is the price per cup?

in progress 0
Adeline 6 days 2021-10-07T01:58:58+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-10-07T02:00:34+00:00

    Answer:

    $0.27 per cup

    Step-by-step explanation:

    Step 1:  Find the unit rate for a quart

    2.16/2

    $1.08 per quart

    Step 2:  Find the unit rate for a cup

    1.08 / 4

    $0.27 per cup

    Answer:  $0.27 per cup

    0
    2021-10-07T02:00:49+00:00

    Answer:

    $0.27 or 27 cents

    Step-by-step explanation:

    Lets write down what we know.

    Two quarts of yogurt costs $2.16.

    There are four cups in a quart.

    Lets convert quarts to cups.

    Multiply the amount of quarts by four to get the equal amount of cups.

    2*4=8 cups

    Now we simply divide $2.16 by 8 to get the equal price for each cup.

    2.16/8=.27 cents

    Each cup costs $0.27.

    Hope this helps!

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )