A 2-yard piece of ribbon costs $37.20. What is the price per foot?​

Question

A 2-yard piece of ribbon costs $37.20. What is the price per foot?​

in progress 0
Abigail 2 weeks 2021-09-12T19:20:36+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-12T19:21:42+00:00

    Answer:

    $6.2 per foot

    Step-by-step explanation:

    3 feet in one yard so 2*3= 6ft

    37.20/6=6.2

    0
    2021-09-12T19:22:23+00:00

    Answer:$6.20

    Step-by-step explanation:

    Divide 37.29 by 2

    Then you find out how many feet is in a yard which is three so then divide again by 3…I misread

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )