A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?

Question

A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?

in progress 0
Serenity 2 weeks 2021-10-01T12:43:36+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-10-01T12:44:40+00:00

    Answer:

    $0.35 per cup

    Step-by-step explanation:

    Step 1:  Find the unit price per quart

    5.60 / 4

    $1.40 per quart

    Step 2:  Find the unit price per cup

    1 quart = 4 cups

    1.40 quarts / 4 cups

    $0.35 per cup

    Answer:  $0.35 per cup

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )