A 6 cans of sprite costs $24.how much would 9 cans of sprite cost.

Question

A 6 cans of sprite costs $24.how much would 9 cans of sprite cost.

in progress 0
Athena 2 weeks 2021-09-26T18:29:26+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-26T18:30:40+00:00

    Answer:

    36 dollars for 9 cans

    Step-by-step explanation:

    This is a proportion problem.

    We see    $24 / 6 cans  =   x dollars / 9 cans

    Simply speaking:

    24/6  =  x/9

    4 = x/9

    x = 36 dollars

    0
    2021-09-26T18:31:13+00:00

    Answer:

    36 dollars for 9 cans

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )