A certain type of ceral is sold in boxes of two different sizes. The price of the 8-ounce box is $2.48, and the rice of the 14-punce box is

Question

A certain type of ceral is sold in boxes of two different sizes. The price of the 8-ounce box is $2.48, and the rice of the 14-punce box is $3.36. How much greater is the cost per ounce of ceral in the 8-ounce box then in the 14-ounce box

in progress 0
Peyton 4 weeks 2021-09-22T10:19:08+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-22T10:20:31+00:00

    Answer:

    Step-by-step explanation:

    The cereals are sold in boxes of two different sizes.

    The price of the 8-ounce box is $2.48. It means that the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box is

    2.48/8 = $0.31 per ounce

    The price of the 14-ounce box is $3.36. It means that the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box is

    3.36/14 = $0.24 per ounce

    Therefore, the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box is greater than the cost per ounce of cereal in the 14-ounce box by

    0.31 – 0.24 = $0.07

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )