A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5 for 1 apple and 1 orange. They also need $15 for 3 apples a

Question

A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5 for 1 apple and 1 orange. They
also need $15 for 3 apples and 3 oranges. Put this information into a system of linear equations.
Can we find a unique price for an apple and an orange?

in progress 0
Margaret 2 weeks 2021-11-19T16:39:54+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-11-19T16:41:35+00:00

    Answer:

    No the system has many solutions

    Step-by-step explanation:

    It can vary

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )