A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of

Question

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut

in progress 0
Abigail 1 week 2021-10-05T02:34:28+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-10-05T02:35:31+00:00

    Answer:

    6x+3(1.25)=6.90 or 6x+ 3.75=6.90

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )