A package of Big Bubbles Gum has 10 pieces and sells for 2.90. A package of fruity gum has 20 pieces and sells for 6.20. Compare unit prices

Question

A package of Big Bubbles Gum has 10 pieces and sells for 2.90. A package of fruity gum has 20 pieces and sells for 6.20. Compare unit prices. Compare the unit prices.

in progress 0
Luna 1 week 2021-11-19T06:59:09+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-11-19T07:00:16+00:00

    Answer:

    The unit price for the Big Bubbles Gum is 0.29 cents, while the unit price for the fruity gum is 0.31 cents.

    Step-by-step explanation:

    First identify what you know:

    1) A package of Bug Bubbles Wrap, containing 10 pieces of gum, sells for a total of $2.90.

    2) A package of fruity gum, with 20 pieces of gum, sells for a total of $6.20.

    What is the unit price? The unit price is how much you’re selling for a single piece within the package! If you were to buy just one packet, how much would it cost? To calculate this, simply divide the total cost of the package, but the number of units, or rather, pieces!

    $2.90/10 = 0.29 cents

    $6.20/20 = 0.31 cents

    From this, we see that a single unit (piece) of the Big Bubble Gum, is only 29 cents, while a single unit (piece) of the fruity gum is 31 cents. So, it would be a better deal to buy the Big Bubble Gum!

    For, twenty of the Big Bubble Gum, you’d buy two packages, for $5.80, which is 40 cents less than one package of 20 pieces of fruity gum!

    Hope this helps! 🙂

    0
    2021-11-19T07:00:34+00:00

    Step-by-step explanation:

    Big Bubble Gum is 10/2.90. divide.

    fruity gum=20/6.20. divide

    Big bubble gum= about 3.44

    fruity gum = about 3.22

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )