A person purchased two boxes of light bulbs for 90 dollars including shipping. How much is one box. Use 7x + 13

Question

A person purchased two boxes of light bulbs for 90 dollars including shipping.
How much is one box. Use 7x + 13

in progress 0
Vivian 2 days 2021-09-13T15:08:34+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-13T15:10:11+00:00

    Answer: x=10

    Step-by-step explanation: 7×10 =77. 90-77=13 which was shipping

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )