A pet store was selling 4 lizards for $47.88. If they ended up selling 6 lizards, how much would they have earned?

Question

A pet store was selling 4 lizards for $47.88. If they ended up selling 6 lizards, how much would they have earned?

in progress 0
Athena 1 week 2021-11-18T04:53:58+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-11-18T04:55:01+00:00

    Answer:

    $71.82

    Step-by-step explanation:

    If 4 lizards are $47.88 then we would have to do $47.88 divided by 4 lizards. That would equal $11.97 per lizard. Then we do $11.97 multiplied by 6 lizards we would get $71.82

    0
    2021-11-18T04:55:53+00:00

    Answer:

    Step-by-step explanation:

    Step one- Find out how much it costs for one Lizard In this case, for four lizards it costs $47.88. To find the price for one lizard you divide 47.88 by four

    $47.88/4Lizards=$11.97 per lizard.

    Step two- Now that we have the price for one lizard, your question asks you how much for 6 lizards. We need to find that cost. To do so you multiply $11.97 by 6 for the lizards.

    Your answer is $71.82

    Hope This Helped 🙂

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )