A restaurant sells a coffee refill mug for 8.7. Each refill cost $1.35. Last month, Antonio spent $41.15 on a mug and refills. Write an equa

Question

A restaurant sells a coffee refill mug for 8.7. Each refill cost $1.35. Last month, Antonio spent $41.15 on a mug and refills. Write an equation you can use to find the number of refills that Antonio bought.

in progress 0
Evelyn 6 days 2021-11-23T19:48:04+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-11-23T19:49:30+00:00

    Answer:

    8.7 + 1.35x = 41.15

    Step-by-step explanation:

    The mug costs $8.7 and he only bought one. He spent $41.15 so you subtract the \cost of the mug, you divide it by 1.35 to get your answer.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )