A shop sells pens and files only in packs. A pack of 3 pens cost $12. A pack of 2 files cost $10. A student wants to buy an equal number of

Question

A shop sells pens and files only in packs. A pack of 3 pens cost $12. A pack of 2 files cost $10. A student wants to buy an equal number of pens and files. What is the least amount that the student must pay?

in progress 0
Athena 2 weeks 2021-09-14T21:20:47+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

  1. Ava
    0
    2021-09-14T21:22:17+00:00

    Answer:

    $54

    Step-by-step explanation:

    TOTAL COST

    between the numbers 3 and 2

    their common multiple is 6

    6 pens needed —-hence a pack of 3 pens will become 12 * 2 = 24

    6 files needed —- hence a pack of 2 files will become 10 * 3 = 30

    24 + 30 = 54

    least amount the student must pay is $ 54

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )