A store sells gravel in small bags and large bags . The sq bags have 6 pounds of gravel for 35.88 and the large bags have 15 pounds of grave

Question

A store sells gravel in small bags and large bags . The sq bags have 6 pounds of gravel for 35.88 and the large bags have 15 pounds of gravel for 81.75 .Write a ratio of price to pound for each bag

in progress 0
Josephine 3 months 2022-02-16T11:33:17+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-02-16T11:34:35+00:00

    Answer:

    6:35.88 = 1 pound:$5.98 = 1:5.98

    15:81.75 = 1 pound:$5.45 = 1:5.45

    Step-by-step explanation:

    – To find this divide price given by pounds given.

    – For example,

    35.88/6 and 81.75/15

    (Do the math and you should get the answers I got above.)

    – Lastly, to do this question you need to be familiar with what a ration is. It is a 1:1 account. So in this situation, this means that for that 1 pound it will cost either $5.98 or $5.45 depending on what bag you choose. It is almost like simplifying fractions, but you are just trying to find the amount for 1 of that pound or item.

    – If you need further explanation or help on more problems please let me know; I would be glad to help!

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )