A tennis coach took his team out for lunch and bought eight hamburgers and five fries for $24 the players were still hungry so the coach bou

Question

A tennis coach took his team out for lunch and bought eight hamburgers and five fries for $24 the players were still hungry so the coach bought six more hamburgers and two more fries for 1660 find a cost for one hamburger

in progress 0
Harper 2 months 2021-10-14T23:07:03+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-14T23:08:39+00:00

    Answer: The cost for one hamburger is $2.5

    Step-by-step explanation:

    Let x represent the cost of one hamburger.

    Let y represent the cost of one fry.

    The tennis coach took his team out for lunch and bought eight hamburgers and five fries for $24. This means that

    8x + 5y = 24- – – – – – – – – – – -1

    The players were still hungry so the coach bought six more hamburgers and two more fries for 16.60. It means that

    6x + 2y = 16.6- – – – – – – – – – 2

    Multiplying equation 1 by 6 and equation 2 by 8, it becomes

    48x + 30y = 144

    48x + 16y = 132.8

    Subtracting, it becomes

    14y = 11.2

    y = 11.2/14

    y = 0.8

    Substituting y = 0.8 into equation 1, it becomes

    8x + 5 × 0.8 = 24

    8x + 4 = 24

    8x = 24 – 4 = 20

    x = 20/8

    x = 2.5

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )