An orange costs x cent and an apple cost y cent more than the orange . Express the cost of 8 oranges and 12 apples in terms of x and y.

Question

An orange costs x cent and an apple cost y cent more than the orange . Express the cost of 8 oranges and 12 apples in terms of x and y.

PLZZZZZZZ SOLVE THIS !!

in progress 0
Luna 2 weeks 2021-10-01T13:53:33+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-10-01T13:54:36+00:00

    Answer:

    8x+12y

    Step-by-step explanation:

    One orange costs xcent

    8 oranges cost ?

    Cross multiply

    ?=8x

    One apple costs ycent

    12 apples cost?

    Cross multiply

    ?=12y

    Combine the two together

    8x+12y

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )