Arnold rides the subway 20 times a month to work for $2.50 a day a monthly pass cost $45.25. How much could he save by buying the pass?

Question

Arnold rides the subway 20 times a month to work for $2.50 a day a monthly pass cost $45.25. How much could he save by buying the pass?

in progress 0
Jasmine 1 month 2021-09-14T04:42:47+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-14T04:43:56+00:00

    Answer:

    He would save $4.75.

    Step-by-step explanation:

    Without the pass,

    In a month, Arnold has to spend: $2.50 x 20 = $50

    With the pass,

    In a month, Arnold has to spend: $45.25

    So, Arnold may save: $50 – $45.25 = $4.75 if he has a monthly pass.

    0
    2021-09-14T04:44:40+00:00

    4.75$

    you have to multiply the daily amount by the times a month he rides it and then subtract it by 45.25

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )