associated sells oranges at 3.00 for five pounds and apples at 3.99 for three pounds. shoprite sells oranges at 2.59 for four pounds and app

Question

associated sells oranges at 3.00 for five pounds and apples at 3.99 for three pounds. shoprite sells oranges at 2.59 for four pounds and apples at 1.98. which store has the better buy for oranges?

in progress 0
Sophia 2 weeks 2021-10-06T23:22:04+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-10-06T23:23:18+00:00

    3.00/5 = 0.6 = 60p per pound
    2.59/4 = 0.6475 = 64/5p per pound

    Therefore the first shop is better for money with being 4p cheaper

    Hope this helped 🙂

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )