At Safeway, 4 pounds of dog food cost $7.20. What is the unit price, or price per pound of dog food?

Question

At Safeway, 4 pounds of dog food cost $7.20. What is the unit price, or price per pound of dog food?

in progress 0
Mia 2 months 2021-11-30T20:38:41+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-11-30T20:39:52+00:00

    4p=7.20
    P= 1.80
    Each pound is $1.80

    0
    2021-11-30T20:40:03+00:00

    Answer:

    $1.80

    Step-by-step explanation:

    Because 4lbs is $7.20, if you divide $7.20 by 4 that’ll give you the price per lb.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )