At the market you can buy 5 bags of apples for $16.00. At the orchard you can get 4 bags of apples for $12.72. Which is the better deal?

Question

At the market you can buy 5 bags of apples for $16.00. At the orchard you can get 4 bags of apples for $12.72. Which is the better deal?

in progress 0
Valentina 4 weeks 2021-09-23T23:58:15+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

  1. \huge{ \boxed{ \tt{Solution:-}}}

    Given :

    • Cost of 5 bags of apples =$16.00
    • Cost of 4 bags of apples = $12.72

    To Find :

    • Which is better deal ?

    Now we solving it :

    At the market :

    \sf{ \because{Cost \: of \: 5  \: bags \: of \: apples  = 16.00}} \\  \\   \sf{ \therefore {Cost \: of \: 1\: bag \: of \: apples  =  \dfrac{16.00}{5} =  3.20}}

    Cost of 1 bag of apples = $3.20

    \rule {77}{1}

    At the orchard :

    \sf{ \because{Cost \: of \: 4  \: bags \: of \: apples  = 12.72}} \\  \\   \sf{ \therefore {Cost \: of \: 1\: bag \: of \: apples  =  \dfrac{12.72}{4} = 3.}}

    ∴ Cost of 1 bag of apples = $3.18

    \rule {77}{1}

    \bf {\therefore{The\:better\:deal\:is\:at\: the\: market.}}

    \rule {307}{2}

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )