at the supermarket 6 mangoes cost 6.12$ ehat is the cost of 8 mangoes​

Question

at the supermarket 6 mangoes cost 6.12$ ehat is the cost of 8 mangoes​

in progress 0
Mackenzie 2 weeks 2022-01-08T12:12:51+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-01-08T12:14:18+00:00

    Answer:

    $8.16

    Step-by-step explanation:

    First, we find the unit cost, or the cost of 1 mango.

    $6.12/6 = $1.02

    Each mango costs $1.02

    8 mangoes cost 8 times the cost of 1 mango.

    8 * $1.02 = $8.16

    0
    2022-01-08T12:14:40+00:00

    Answer:

    The cost of 8 mangoes is $7.84

    Step-by-step explanation:

    Divide 6 by 6.12 to get the cost of one mango

    6/6.12 = 0.98

    Multiply 0.98 by 8 to get the cost of 8 mangoes

    0.98 x 8 = 7.84

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )