Based on the table, what is the unit rate for one gallon of gasoline? Gasoline Number of gallons 2 $6.60 3 $9.90

Question

Based on the table, what is the unit rate for one gallon of gasoline?
Gasoline
Number of gallons
2 $6.60
3 $9.90
4 $13.20

a.$3.30
b.$4.60
c.$5.60
d.$6.50

in progress 0
Arianna 1 week 2021-10-05T03:43:56+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-10-05T03:45:08+00:00

    Answer: A. $3.30

    If you divide 6.60 by 2 you get 3.30
    If you divide 9.90 by 3 you get 3.30
    If you divide 13.20 by 4 you also get 3.30

    0
    2021-10-05T03:45:45+00:00

    Answer:

    A

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )