Bill and his friends went to red robin. Their order consisted of 2 hamburgers to $5.49 each, a chicken sandwich for $6.25, an order of ribs

Question

Bill and his friends went to red robin. Their order consisted of 2 hamburgers to $5.49 each, a chicken sandwich for $6.25, an order of ribs for $12.99, and 4 sodas at $ 1.75 each. They paid a 7% sales tax, and a 20% tip before tax. How much money did lunch cost them? show your work and explanation on how you solved it.

in progress 0
Faith 2 months 2021-10-05T20:59:27+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-05T21:01:12+00:00

    Answer:

    Lunch cost them $ 47.26

    Step-by-step explanation:

    We have the list of purchases they made as follows;

    2 hamburgers = $5.49 + $5.49 = $ 10.98

    1 chicken sandwich = $ 6.25

    1 order of ribs = $ 12.99

    4 soft drinks =$1.75 + $1.75 + $1.75 + $1.75=  $ 7

    for a total of

    $10.98 + $6.25 + $12.99 + $7 = $ 37.22

    They paid a 20% tip for the value of the purchase that equals;

    $37.22 * 0.20 = $7.44

    taxes are also calculated according to the total purchase without including tips, as follows;

    $37.22 * 0.7 = $2.60

    then lunch cost them;

    $37.22 + $7.44 + $2.60 = $ 47.26

    0
    2021-10-05T21:01:25+00:00

    Answer:

    47.27

    Step-by-step explanation:

    5.49+5.49+6.25+12.99+1.75+1.75+1.75+1.75=37.22

    37.22×.20 for tip=7.44

    37.22×.07 for tax=2.61

    37.22+7.44+2.61=47.27

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )