Bryan’s mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​

Question

Bryan’s mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​

in progress 0
Luna 7 days 2021-10-06T09:10:18+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-10-06T09:11:21+00:00

    Answer:

    Each gallon costs $3.85

    Step-by-step explanation: We know that Bryan’s mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:$46.20 ÷ 12 = $3.85Each gallon costs $3.85I hope this helps!

    0
    2021-10-06T09:12:17+00:00

    Answer: Each gallon costs $3.85

    Step-by-step explanation:

    We know that Bryan’s mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:

    $46.20 ÷ 12 = $3.85

    Each gallon costs $3.85

    I hope this helps!

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )