Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much. Which is more expensive and by how much?

Question

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

in progress 0
Bella 2 weeks 2021-11-23T17:37:08+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-11-23T17:38:44+00:00

    Answer:

    peanuts are more expensive by $1.00.

    Step-by-step explanation:

    ∵ The cost of eight pounds of peanuts = $24.00

    ∴ The cost of one pound of peanuts = \frac{24}{8}

                                                               = $3.00 per pound

    ∵ The cost of six pounds of walnuts half as much = \frac{1}{2} \times 24

                                                                                   = $12.00

    ∴ the cost of one pound of walnuts = \frac{12}{6}

                                                               = $2.00 per pound

    Difference in the cost per pound = $3.00 – $2.00 = $1.00

    Therefore, peanuts are more expensive by $1.00.

    0
    2021-11-23T17:39:02+00:00

    Answer:

    peanuts are more BY 1.00

    Step-by-step explanation:

    because take 24 and divide it into 2 so 24/2=12

    so the walnuts cost 12 dollars and the peanuts cost 24 dollars

    but there are 6 pounds of walnuts and 8 pounds of peanuts

    so take 24.00 and divide it by 8 which is 24/8=3 and take 12 dollers the cost of the walnuts and divide it by 6 so 12/6=2   3dollars a puond for peanuts and 2 dollars a pound for walnuts. 3-2=1

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )