f Emily bought three pounds of oranges and four pounds of bananas for and Beth bought four pounds of oranges and two pounds of bananas for ,

Question

f Emily bought three pounds of oranges and four pounds of bananas for and Beth bought four pounds of oranges and two pounds of bananas for , how much should Jenel expect to pay for nine pounds of oranges and seven pounds of bananas?

in progress 0
Jade 2 weeks 2021-10-08T01:40:03+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-10-08T01:41:47+00:00

    Answer: she would pay $20.14

    Step-by-step explanation:

    Let x represent the cost of one pound of orange.

    Let y represent the cost of one pound of banana.

    If Emily bought three pounds of oranges and four pounds of bananas for $8.53, the expression would be

    3x + 4y = 8.53- – – – – – – – – -1

    Beth bought four pounds of oranges and two pounds of bananas for $7.74. The expression would be

    4x + 2y = 7.74- – – – – – – – – -2

    Multiplying equation 1 by 4 and equation 2 by 3, it becomes

    12x + 16y = 34.12

    12x + 6y = 23.22

    Subtracting, it becomes

    10y = 10.9

    y = 10.9/10

    y = 1.09

    Substituting y = 1.09 into equation 1, it becomes

    3x + 4 × 1.09 = 8.53

    3x + 4.36 = 8.53

    3x = 8.53 – 4.36

    3x = 4.17

    x = 4.17/3 = 1.39

    For 9 pounds of oranges and 7 pounds of bananas , Jenel would pay

    (9 × 1.39) + (7 × 1.09)

    = 12.51 + 7.63 = $20.14

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )