Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

Question

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

in progress 0
Clara 2 weeks 2021-09-13T05:45:32+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-13T05:47:23+00:00

    3.60 divided by 3 is 1.20 so it’s $1.20 for each pound and to make sure it’s correct multiple 1.20 and 3 and you’ll get 3.60 but it’ll pop up with no zero but I think if you do it on paper then it will

    0
    2021-09-13T05:47:23+00:00

    Answer:

    The answer would be $1.20 for one pound of apples.

    Step-by-step explanation:

    All you have to do to answer this problem is put the $3.60 over the 3 pounds.

    3.60/3 = 1.20. That is your answer.

    I hope I helped. Brainliest is appreciated.

    Please leave a like.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )