Hannah spends $4.50 each day to buy lunch at her school. After school each day, she buys the same snack. Hannah spends $28.75 for lunch and

Question

Hannah spends $4.50 each day to buy lunch at her school. After school each day, she buys the same snack. Hannah spends $28.75 for lunch and snacks each week. The equation and solution model the situation.

5 (4.50 + x) = 28.75; x = 1.25

What does the solution, x = 1.25, represent?

in progress 0
Ivy 2 weeks 2022-01-08T16:05:45+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-01-08T16:07:06+00:00

    Answer: the cost of each snack Hannah buys each day

    Step-by-step explanation: Let’s solve your equation step-by-step.

    5(4.5+x)=28.75

    Step 1: Simplify both sides of the equation.

    5(4.5+x)=28.75

    (5)(4.5)+(5)(x)=28.75

    (Distribute)

    22.5+5x=28.75

    5x+22.5=28.75

    Step 2: Subtract 22.5 from both sides.

    5x+22.5−22.5=28.75−22.5

    5x=6.25

    Step 3: Divide both sides by 5.

    5x/5 and 6.25/5

    X=1.25

    That is the price of each snack Hannah buys.

    0
    2022-01-08T16:07:34+00:00

    X represents the price of the snack Hanna buys after each school day.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )