I WIL GIVE CROWN FOR RIGHT ANSWER Item 2 Suppose chocolate costs $17.60 per kilogram. Karega buys 25 grams of chocol

Question

I WIL GIVE CROWN FOR RIGHT ANSWER

Item 2
Suppose chocolate costs $17.60 per kilogram. Karega buys 25 grams of chocolate and Samadhi buys 100 grams of chocolate.

How much more did Samadhi pay for her chocolate?

$0.44

$1.32

$2.20

$2.64

in progress 0
Isabella 4 weeks 2021-12-29T07:28:18+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-12-29T07:30:11+00:00

    Answer: $1.32 more.

    Step-by-step explanation:

    To calculate this, remember that there are 1000 grams in one kilogram.

    So, Karega bought 25 grams, which is 25/1000 kilograms (or 1/40)

    Samadhi bought 100 grams, which is 100/1000 kilograms (or 1/10)

    Therefore, you can multiply 17.60 (the price per kilogram) times each fraction that they bought.

    17.60 * 1/40 = $0.44

    17.60 * 1/10 = $1.76

    You then subtract 1.76 by 0.44 to find out how much more Samadhi paid than Karega, which is 1.32.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )