Ice cream cost $4.96 for 4 litres how much for 6 litres

Question

Ice cream cost $4.96 for 4 litres how much for 6 litres

in progress 0
Eloise 1 month 2021-09-22T11:48:46+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

  1. Answer:

    $7.44

    Step-by-step explanation:

    We know that $4.96 is for 4 litres of ice cream and we want to work out the cost for 6 litres of ice cream but first we have to work out cost of 1 litre of ice cream

    $4.96 = 4 litres

    ?          = 1 litres

    4.96 ÷ 4 = 1.24

    So it’s $1.24 for 1 litre of ice cream. Now we need to work out how much for 6 litres

    $1.24 = 1 litres

    ?         = 6 litres

    1.24 × 6 = 7.44

    So it’s $7.44 for 6 litres of ice cream

  2. Answer:

    $7.44

    Step-by-step explanation:

    $4.96/ 2= 2.48

    $2.48 X 3 = 7.44

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )