If rice costs ​$1.50 per​ kilogram, determine the cost of a pound of rice.

Question

If rice costs ​$1.50 per​ kilogram, determine the cost of a pound of rice.

in progress 0
Caroline 3 months 2021-10-14T06:54:30+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-14T06:56:21+00:00

    Answer:

    $3.3075

    Step-by-step explanation:

    1 kilogram = 2.205 pounds

    So we will multiply the $1.50 by 2.205 to get the cost per pound of rice

    1.50 * 2.205 = $3.3075

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )