If she spends all of her income on breadfruits and melons, Natalie can just afford 9 breadfruits and 10 melons per day. She could also use h

Question

If she spends all of her income on breadfruits and melons, Natalie can just afford 9 breadfruits and 10 melons per day. She could also use her entire budget to buy 3 breadfruits and 12 melons per day. The price of breadfruits is 8 yen each. How much is Natalie’s income per day?

in progress 0
Mia 2 weeks 2022-01-07T14:00:48+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-01-07T14:02:38+00:00

    Answer:

    $312

    Step-by-step explanation:

    Now, what we need to know is the cost of a melon since we know the cost of a bread fruit to be 8 yen.

    What the question is simply saying is that the cost of 9 breadfruits and 10 melon equals the cost of 3 breadfruits and 12 melons.

    To get her income per day, we need to get the amount she buys each melon. Let this amount be x yen.

    Mathematically: 9(8 yen) + 10(x yen) = 3(8 yen) + 12(x yen)

    Opening the brackets: 72 + 10x = 24 + 12x

    48 = 2x , x = 24 yen

    Her total daily income is thus 9(8) + 10(24) = 72 + 240 = $312

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )