Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 How much do raisins cost per ounce ? How many ounces of raisins can be bought for $1

Question

Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 How much do raisins cost per ounce ? How many ounces of raisins can be bought for $1

in progress 0
Margaret 1 week 2021-09-11T21:25:55+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-11T21:26:58+00:00

    Answer:

    $0.8 per raisin and

    1 1/4 ounces of raisin

    Step-by-step explanation:

    Jason bought 5 ounces of raisins for $4.

    Cost of each raisin = cost of raisins / no. of raisins per ounce

    That’s $4/5

    = $0.8

    Each raisin cost $0.8 per ounce .

    Also, if

    $4 = 5 ounces

    $1 = A ounces

    Cross multiply

    4 x A = 1 x 5

    Divide both sides by 4

    A = 5/4

    A = 1 1/4

    1 1/4 ounces of raisins can be bought for $1

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )