Janet has $25 a week to buy lunch at school.She spends $4 each day and saves the rest.What expression can be used to find how much money Jan

Question

Janet has $25 a week to buy lunch at school.She spends $4 each day and saves the rest.What expression can be used to find how much money Janet will save in 5 days?

in progress 0
Alice 3 weeks 2022-01-07T01:36:46+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-01-07T01:38:41+00:00

    Answer:

    5$

    Step-by-step explanation:

    So to make this simple

    1. Multiply 4$ * each day in which this case is 5

    4*5 = 20

    2. subtract your product (20) by your orginal amount of money (25)

    25-20 = 5

    3. Write your answer

    your answer is 5

    4. Your step is have a good rest of your day

    we students have to help each other.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )