Jared buys 2.4 pounds of broccoli for $3.24.which equation could Jared use to find c the cost of each broccoli of each pound of broccoli

Question

Jared buys 2.4 pounds of broccoli for $3.24.which equation could Jared use to find c the cost of each broccoli of each pound of broccoli

in progress 0
Cora 2 days 2021-09-09T14:27:28+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-09T14:28:51+00:00

    Answer:

    The equation that could be used to find the cost of each pound of broccoli is The amount of Broccoli/Number of pounds of Broccoli

    Step-by-step explanation:

    The equation that could be used to find the cost c of each broccoli will be;

    c = Total cost/ Pounds of Broccoli bought

    This is mathematically equal to c = 3.24/2.4 = $1.35 per pound of Broccoli

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )