Jennifer wants to purchase rice ($14) and cold drinks ($10). She spends the rest of her money on pizza. She has $60 at the start. Each pizza

Question

Jennifer wants to purchase rice ($14) and cold drinks ($10). She spends the rest of her money on pizza. She has $60 at the start. Each pizza costs $4. How many pizzas can she get?

in progress 0
Josie 4 weeks 2021-09-19T20:47:16+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-19T20:48:48+00:00

    She can get 9 pizza

    Step-by-step explanation:

    Is you have to add 10 plus 14 you get 24 then you do. 24 -60 and the. Then you get 36 divide it and that’s your answer

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )