Jenny’s aunt wants to buy a mix of almonds and pecans as a birthday gift for Jenny. She wants to buy 6 pounds of nuts in total and spend $50

Question

Jenny’s aunt wants to buy a mix of almonds and pecans as a birthday gift for Jenny. She wants to buy 6 pounds of nuts in total and spend $50. If almonds cost $7 per pound and pecans cost $9 per pound, how many pounds of pecans should Jenny’s aunt buy?

in progress 0
Sophia 2 weeks 2021-09-11T08:12:59+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-11T08:13:59+00:00

    Answer: Jenny’s aunt should buy 4 pounds of pecans.

    Step-by-step explanation:

    Let x represent the number of pounds of almonds that Jenny’s aunt should buy.

    Let y represent the number of pounds of pecans that Jenny’s aunt should buy.

    She wants to buy 6 pounds of nuts. This means that

    x + y = 6

    If almonds cost $7 per pound and pecans cost $9 per pound and she wants to spend $50, it means that

    7x + 9y = 50- – – – – – – – – – – – -1

    Substituting x = 6 – y into equation 1, it becomes

    7(6 – y) + 9y = 50

    42 – 7y + 9y = 50

    – 7y + 9y = 50 – 42

    2y = 8

    y = 8/2

    y = 4

    x = 6 – y = 6 – 4

    x = 2

    0
    2021-09-11T08:14:24+00:00

    Answer:

    She should buy 4 pounds of pecans.

    Step-by-step explanation:

    9*4=36

    $50-$36=$14

    14/7=2pounds of almonds

    2+4=6pounds of nut in total

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )