Joe went to the grocery store with $10 in his pocket. He wants to purchase as many 12-packs of soda as he can. One 12-pack cost

Question

Joe went to the grocery store with $10 in his pocket. He wants to purchase as many 12-packs of soda as he can. One 12-pack
costs $280. How many can he buy?

in progress 0
Alice 3 months 2022-02-19T07:53:39+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-02-19T07:55:16+00:00

    Answer:

    3 packs

    Step-by-step explanation:

    Joe has 10 dollars in all. To find how many packs of soda he can buy, you can divide $10 by $2.80.

    10/2.8 = 3 remainder 1.6.

    So he can buy 3 packs of soda, but he will have $1.60 in change.

    0
    2022-02-19T07:55:22+00:00

    he cannot buy any soda

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )