Joseph and Patrick purchased school supplies in the school bookstore Joseph purchases for notebooks and three pans for $11 Patrick purchases

Question

Joseph and Patrick purchased school supplies in the school bookstore Joseph purchases for notebooks and three pans for $11 Patrick purchases three notebooks and five pens for $11 what is the price of a notebook what is the price of a pen

in progress 0
Brielle 4 weeks 2022-01-03T00:18:48+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-01-03T00:20:06+00:00

    We can make a system of equations:

    Joseph: 4n+3p=11

    Patrick: 3n+5p=11

    Luckily enough, they are both equal to 11, so this is easy to solve. Just put the two together like this and solve for n:

    4n+3p=3n+5p

    n+3p=5p

    n=2p

    Plug 2p into either equation for n:

    4(2p)+3p=11

    8p+3p=11

    11p=11

    p=1

    So a pen is $1, and that must mean a notebook must be $2 because it costs twice as much as a pen.

    Hope this helped! Feel free to message me with any more questions.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )