Keil is going to make 15 pounds of mixed nuts for a party. If Keil can spend ​$87.50 on nuts and peanuts cost ​$2.50 per pound and fancy nut

Question

Keil is going to make 15 pounds of mixed nuts for a party. If Keil can spend ​$87.50 on nuts and peanuts cost ​$2.50 per pound and fancy nuts cost ​$7.50 per​ pound, how many pounds of each should he​ buy?

in progress 0
Adalyn 7 months 2021-10-07T06:59:15+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-07T07:00:15+00:00

    Answer:

    5 pounds of peanuts and 10 pounds of fancy nuts

    Step-by-step explanation:

    5*2.5=12.5

    10*7.5=75

    75+12.50=87.50

    0
    2021-10-07T07:00:58+00:00

    Answer:

    okk

    Step-by-step explanation:

    mjfdgujgg gghdfeet nfttrhf

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )