Lea and danielle are selling cheesecakes for a school fundraiser. Customers can buy pecan cheesecakes and strawberry cheesecakes. Lea sold 9

Question

Lea and danielle are selling cheesecakes for a school fundraiser. Customers can buy pecan cheesecakes and strawberry cheesecakes. Lea sold 9 pecan cheesecakes and 8 strawberry cheesecakes for a total of $167. Danielle sold 14 pecan cheesecakes and 11 strawberry cheesecakes for a total of $241. What is the cost each of one pecan cheesecakes and one strawberry cheesecake

in progress 0
Reagan 2 weeks 2021-09-12T22:36:07+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-12T22:38:01+00:00

    Answer:

    pecan cheesecakes =$7

    strawberry cheesecake = $13

    Step-by-step explanation:

    Hi, to answer this question we have to write a system of equations:

    • Lea:  9p +8s =167
    • Danielle: 14p +11s= 241

    These equations represent the amount sold by each one.

    Where p is the number of pecan cheesecakes sold, and s is the number of strawberry cheesecakes sold.

    Solving for p in the first equation:

    9p =167 -8s

    p = (167-8s)/9

    p = 167/9 -8/9s

    Replacing p in the second equation:

    14p +11s= 241

    14 ( 167/9 -8/9s) +11s= 241

    2338/9 – 112/9s +11s =241

    2338/9-241= 112/9s-11s

    169/9 =13/9s

    169/9 / ( 13/9) = s

    $13=s

    Replacing s back in the first equation

    9p +8s =167

    9p+8(13) =167

    9p+104 =167

    9p =167-104

    9p= 63

    p=63/9

    p= $7

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )