Luis has $20.He buys 4 cans of tennis balls and gets $8 back as change .How much did one can of tennis balls cost?

Question

Luis has $20.He buys 4 cans of tennis balls and gets $8 back as change .How much did one can of tennis balls cost?

in progress 0
Melanie 1 month 2021-10-22T13:33:21+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-22T13:35:12+00:00

    3, this is because if you subtract the change and the total amount he started with you get 12, if you divide that equally among the four cans of tennis balls you get 3$

    0
    2021-10-22T13:35:17+00:00

    Answer:

    20-8 = 12 , he waste $12 if he got 4 cans 12 divide by 4 equal 3 so the one can cost $3

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )