Melissa purchased 4 tacos and 2 burritos and her total was $21. Casey purchased 4 tacos and 3 burritos and her total was $26.50. What is the

Question

Melissa purchased 4 tacos and 2 burritos and her total was $21. Casey purchased 4 tacos and 3 burritos and her total was $26.50. What is the price of one taco?

in progress 0
Skylar 5 days 2021-10-08T07:22:00+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-10-08T07:23:41+00:00

    Answer: the price of one taco is $2.5

    Step-by-step explanation:

    Let x represent the price of one taco.

    Let y represent the price of one burritos.

    Melissa purchased 4 tacos and 2 burritos and her total was $21. This means that

    4x + 2y = 21- – – – – – – – – – – – – -1

    Casey purchased 4 tacos and 3 burritos and her total was $26.50. This means that

    4x + 3y = 26.5- – – – – – – – – – – – – -1

    Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

    – y = – 5.5

    y = 5.5

    Substituting y = 5.5 into equation 1, it becomes

    4x + 2 × 5.5 = 21

    4x + 11 = 21

    4x = 21 – 11

    4x = 10

    x = 10/4

    x = 2.5

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )