Nicholas goes to the market. He purchased some plates and cups for $60. He purchased plates for $24. He also bought 2 cups, one for each of

Question

Nicholas goes to the market. He purchased some plates and cups for $60. He purchased plates for $24. He also bought 2 cups, one for each of his children. Both cups cost the same amount. Write an equation to help determine the price of one cup.

in progress 0
Ruby 2 weeks 2021-09-10T21:12:13+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-10T21:13:16+00:00

    Answer:

    y+12=30

    The cost is $18 per cup

    Step-by-step explanation:

    This is a word problem leading to linear equation

    Let the prize of plates be x

    Let the prize cups be y

    We can now express the problem Mathematically as

    x+2y= 60

    24+2y= 60

    We can arrange the equation as

    2y+24= 60

    Dividing through by 2

    y+12=30

    The equation to help determine the price of one cup is y+12=30

    We can solve for y

    y= 30-12

    y= 18

    A cup cost $18

    0
    2021-09-10T21:13:36+00:00

    Answer: 60 = 2x + 24

    Step-by-step explanation:

    Hi, to answer this question we have to write an equation with the information given, in the form:

    y = ax + b

    Where y is the total cost of the purchase (60), b is the cost of the plates (24) , a is the number of cups (2), and x is the price of each cup.

    Replacing with the values given:

    60 = 2x + 24

    Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )