One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent ratios that can be used to find the cost of 3.5 pounds

Question

One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent ratios that can be used to find the cost of 3.5 pounds of grapes?
StartFraction 1.55 over 1 EndFraction = StartFraction x over 3.5 EndFraction
StartFraction 1.55 over 1 EndFraction = StartFraction 3.5 over x EndFraction
StartFraction 1 over 1.55 EndFraction = StartFraction x over 3.5 EndFraction
StartFraction x over 1.55 EndFraction = StartFraction 1 over 3.5 EndFraction

in progress 0
Jade 2 weeks 2021-09-09T12:08:36+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-09-09T12:10:00+00:00

    Answer:

    StartFraction 1.55 over 1 EndFraction = StartFraction 3.5 over x EndFraction

    Step-by-step explanation:

    1 = 1.55

    x = 3.5

    1.55/1 =3.5/x

    1.55/1 = 3.5/x correctly shows the equivalent ratios

    0
    2021-09-09T12:10:29+00:00

    Answer:

    the answer is A i believe.

    dont quote me on that thought

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )