One week, Isabelle bought 2 bags of apples and 3 bags of oranges. The next week, she bought 1 bag of apples and 2 bags of oranges. If a repr

Question

One week, Isabelle bought 2 bags of apples and 3 bags of oranges. The next week, she bought 1 bag of apples and 2 bags of oranges. If a represents the cost of each bag of apples and r represents the cost of each bag of oranges, which expression could Isabelle use to calculate the difference between the amounts she spent each week?

A) 3a – r
B) 3a – 5r
C) (2a – 3r) – (a – 2r)
D) (2a + 3r) – (a + 2r)

in progress 0
Hadley 1 month 2021-10-19T10:31:54+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-19T10:33:03+00:00

    Answer:

    D

    Step-by-step explanation:

    Because you are just subtracting the both numbers

    0
    2021-10-19T10:33:27+00:00

    Answer:

    (2a+3r)-(a +2r)

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )