Perform the required calculations for each of the following items. Round your answers to the nearest 0.1%. Perform the required calcul

Question

Perform the required calculations for each of the following items. Round your answers to the nearest 0.1%.
Perform the required calculations for each of the following items. Round your answers to the nearest 0.1%.

25. A class had 30 pupils at the beginning of this school term, but now has 5 more pupils. What is the percent of increase?

26. Eggs were $2.05 per dozen on January 1 and $2.00 per dozen on February 1. What percent did the price decrease during January?

27. During November the price of each share of a certain stock declined from $196 to $132. What was the rate of decline for that month?

28. By careful reorganization, a company was able to reduce the cost of operation from $21,840 per month to $17,190 per month. By what percent was the cost of operation reduced?

29. The circulation of a city library for September was 157,928 books; for October, 184,211 books. What was the percent of gain for October over September?

in progress 0
Raelynn 1 week 2021-09-08T17:33:25+00:00 1 Answer 0

Answers ( )

    0
    2021-09-08T17:34:37+00:00

    Answer:

    25. 16.7%

    26. 2.4%

    27.32.7%

    28. 21.3%

    29. 16.6%

    Step-by-step explanation:

    25.

    Initial number of students= 30

    Additional students=5

    Current number of students= 30+5=35

    percent increase= increase/initial number *100

    % increase= 5/30 *100 =50/3 =16.7%

    26.

    Initial January price was $2.05 per dozen

    In February the price changed to $2.00 per dozen

    Decrease in price= $2.05-$2.00 = $0.05

    % decrease in price= 0.05/2.05 *100 =2.4%

    27.

    Original price of share= $196

    New price of share=$132

    Decrease in value of share= $64

    %decrease = 64/196 *100 =32.7%

    28.

    Original cost of operation per month was=$21840

    New cost of operation per month is =$17190

    Decrease in cost of operation is = $21840 – $17190 =$4650

    % decrease in cost of operation= 4650/21840 *100 =21.3%

    29.

    Circulation in September was =157,928

    Circulation in October is= 184,211

    Increase in circulation is = 184211-157928=26283

    % increase in circulation = 26283/157928*100=16.6%

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )