Pete can buy daffodil bulbs in packages of 3 for $6.39 or in packages of 2 for $4.40. How much money does he save by buying 30 bulbs at the

Question

Pete can buy daffodil bulbs in packages of 3 for $6.39 or in packages of 2 for $4.40. How much money does he save by buying 30 bulbs at the better price

in progress 0
Maya 3 weeks 2022-01-01T17:00:51+00:00 1 Answer 0 views 0

Answers ( )

    0
    2022-01-01T17:02:05+00:00

    Answer:

    The correct answer is Pete saves $2.10 by buying bulbs in packages of 3 for $6.39 each.

    Step-by-step explanation:

    Pete can buy daffodil bulbs in packages of 3 for $6.39 or in packages of 2 for $4.40.

    He needs to buy 30 bulbs at a better price.

    Money spent by buying bulbs in packs of 3 = 10 × 6.39 = $63.90.

    Money spent by buying bulbs in packs of 2 = 15 × 4.40 = $66.

    Money saved if bought in packs of 3 = 66 – 63.90 = $ 2.10.

    Thus Pete should buy 30 daffodil bulbs in packages of 3 and save $2.10.

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )