PLEASE HELP ME!!!! DUE IN 5 MINUTES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A sign at a local book store reads, “5 notebooks for $8.50.”

Question

PLEASE HELP ME!!!! DUE IN 5 MINUTES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A sign at a local book store reads, “5 notebooks for $8.50.” What is the unit price?

in progress 0
Adalynn 2 months 2021-10-11T14:53:28+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-10-11T14:54:38+00:00

    Answer:

    $1.70

    Step-by-step explanation:

    Divide the price by the number of notebooks to get unit rate.

    \frac{price}{items} =\frac{8.50}{5} =$1.70

    Each notebook should cost $1.70.

    0
    2021-10-11T14:55:20+00:00

    Answer:

    12

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )