(Please show work thank you!) Nine apples cost $2.61. A. How much will 4 dozen apples cost? B. The cost per apple increases by

Question

(Please show work thank you!) Nine apples cost $2.61.
A. How much will 4 dozen apples cost?
B. The cost per apple increases by 25% due to Coronavirus. How much does 1 apple cost after the price increase?
C. How much will 4 dozen apples cost after the price increase??

in progress 0
Remi 2 weeks 2021-10-08T09:45:33+00:00 2 Answers 0

Answers ( )

    0
    2021-10-08T09:46:51+00:00

    Answer:

    A.6.96 B. .3629 C.8.7

    Step-by-step explanation:

    i used calculator plz brainliest

    0
    2021-10-08T09:47:12+00:00

    Answer:

    A. 125.28

    B. 1 apple = $3.26

    C. 156.48

    Step-by-step explanation:

    A. $2.61 * 48 [(12 apples = 1 dozen) times 4 equals 4]= 125.68

    B. 2.61/1 * 25/100= 65.25/100      (25% = 25/100)

    65.25/100= 0.6525

    0.6525= 0.65

    $2.61 + $0.65 = $3.26/ apple

    C. $3.26 * 48( see above on problem A)= $156.48

Leave an answer

45:7+7-4:2-5:5*4+35:2 =? ( )